Uniunea Cineaştilor din România anunţă nominalizările pentru Gala Premiilor UCIN

Gala Premiilor UCIN se va desfăşura luni, 24 aprilie, de la ora 18:00, la Sala Studio a Teatrului Naţional Bucureşti. Cel mai important eveniment dedicat valorilor cinematografiei româneşti a ajuns la cea de-a 45-a ediţie.

În cadrul evenimetului din acest an vor fi două jurii: unul de nominalizări, compus din critici şi istorici de film, membrii ai Uniunii Cineaştilor din România şi juriul ediţiei actuale format din personalităţi ale lumii culturale româneşti.

În urma înscrierilor, desfăşurate în perioada 9 – 27 februarie, juriul, alcătuit din criticii şi istoricii de film Dana Duma, Cristina Corciovescu, Marilena Ilieşiu, Magda Mihăilesc şi Mihai Fulger, a selectat producţiile, iar nominalizările la Gala Premiilor UCIN 2017, sunt următoarele:

1. Marele Premiu şi Trofeul Uniunii Cineaştilor:
Sieranevada – regia Cristi Puiu
Ilegitim – regia Adrian Sitaru
Două lozuri – regia Paul Negoescu

2. Premiul Special al Juriului:
Câini – regia Bogdan Mirică
Inimi cicatrizate – regia Radu Jude
Orizont – regia Marian Crişan

3. Premiul pentru regie:
Cristi Puiu pentru filmul Sieranevada
Adrian Sitaru pentru filmul Ilegitim
Marian Crişan pentru filmul Orizont

4. Premiul pentru scenariu:
Cristi Puiu pentru filmul Sieranevada
Bogdan Mirică pentru filmul Câini
Paul Negoescu pentru filmul Două lozuri

5. Premiul pentru imagine:
Barbu Bălăşoiu pentru imaginea filmului Sieranevada
Marius Panduru pentru imaginea filmului Inimi cicatrizate
Andrei Butică pentru imaginea filmului Câini

6. Premiul pentru costume:
Dana Păpăruz pentru costumele filmului Inimi cicatrizate
Mălina Ionescu pentru costumele filmului Două lozuri
Maria Pitea pentru costumele filmului Afacerea Est

7.Premiul pentru decor:
Cristian Niculescu pentru decorurile filmului Inimi cicatrizate
Augustina Stanciu pentru decorurile filmului Câini
Cristina Barbu pentru decorurile filmului Sieranevada

8. Premiul pentru interpretare feminină:
Medeea Marinescu pentru rolul Monica din filmul 03.BYPASS
Rodica Lazăr pentru rolul Andra din filmul Orizont
Dana Dogaru pentru rolul Nuşa din filmul Sieranevada

9. Premiul pentru interpretare masculină „Geo Barton”:
Gheorghe Visu pentru rolul Hogaş din filmul Câini
Mimi Brănescu pentru rolul Lary din filmul Sieranevada
Andras Hatházi pentru rolul Lucian din filmul Orizont

10. Premiul pentru interpretare feminină – rol secundar:
Ana Ciontea pentru rolul Ofelia din filmul Sieranevada
Cătălina Moga pentru rolul Laura din filmul Sieranevada
Viorica Geantă Chelbea pentru rolul Mătăsica din filmul Miracolul din Tekir

11. Premiul pentru interpretare masculină – rol secundar:
Sorin Medeleni pentru rolul Tony din filmul Sieranevada
Vlad Ivanov pentru rolul Samir din filmul Câini
Bogdan Zsolt pentru rolul Zoli în filmul Orizont

12. Premiul pentru montaj:
Letiţia Ştefănescu, Ciprian Cimpoi, Iulia Mureşan pentru filmul Sieranevada
Roxana Szel pentru filmul Câini
Mircea Olteanu, Theo Lichtenberger pentru filmul Ilegitim

13. Premiul pentru coloana sonoră:
Jean Paul Bernard, Filip Mureşan, Cristophe Vingtrinier pentru filmul Sieranevada
Sam Cohen, Sebastiam Zsemlye pentru filmul Câini
Ioan Filip, Dan Ştefan Rucăreanu pentru filmul Ilegitim

14. Premiul pentru muzică originală:
Cristian Lolea pentru filmul Orizont
Mircea Florian pentru filmul 03.BYPASS
Flora Pop, Alin Zăbrăuţeanu pentru filmul Două lozuri

15. Premiul pentru scurt metraj de ficţiune:
4:15 P.M. Sfârşitul lumii, regia Gabi Virginia Şarga, Cătălin Rotaru
Proiecţionistul, regia Norbert Fodor
Mă cheamă Costin, regia Radu Potcoavă

16. Premiul pentru film documentar de lung şi scurt metraj:
Varză, cartofi şi alţi demoni, regia Şerban Georgescu
Doar o răsuflare, regia Monica Lăzurean Gorgan
Dan Perjovschi – Drumul, regia Liviu Varlam

17. Premiul pentru film de animaţie:
Skateboarding is not a crime, regia Cristian Radu
Mamă, tată, vreau să vă spun ceva, regia Paul Mureşan

18. Premiul pentru film de televiziune:
Un film mai puţin vesel, mai mult trist, poetic şi sfătos – regia Cornel Mihalache
Adevăruri despre trecut– Familia Jagolea – regia Raluca Rogojină
România din spatele frontului – regia Ruxandra Ţuchel

19. Premiul de debut Opera Prima „Alexandru Tatos”:
Bogdan Mirică pentru filmul Câini
Catrinel Dănăiaţă pentru filmul Dublu

20. Premiul pentru machiaj:
Bianca Boeroiu pentru filmul Inimi cicatrizate
Gabriela Creţan pentru filmul Câini
Ana Radu şi Gina Dan pentru filmul Două lozuri

21. Premiul pentru cea mai bună cascadorie:
Nu s-au făcut nominalizări

În cadrul Galei Premiilor Uniunii Cineaştilor 2017 vor fi acordate două Premii Academice: criticului şi istoricului de film Eva Sîrbu şi actorului Ilarion Ciobanu (in memoriam), cât şi Premiul Special al UCIN, acordat macheurului Mircea Vodă.

Asociaţia Cineaştilor din România a luat naştere în anul 1963, la iniţiativa unor cineaşti legendari precum Victor Iliu, Ion Popescu Gopo, Mihnea Gheorghiu, Liviu Ciulei, Paul Călinescu şi Mircea Drăgan. În 1990, asociaţia a devenit Uniunea Cineaştilor din România. Din 1972, Uniunea a început să decerneze anual premii, prin intermediul galelor ce recompensează cele mai bune performanţe cinematografice ale anului anterior.

Evenimentul este organizat de Uniunea Cineaştilor din România, produs de Revolver şi finanţat de Ministerul Culturii, în parteneriat cu Centrul Naţional al Cinematografiei. Luni, 24 aprilie, numeroşi invitaţi, cineaşti, celebrităţi şi personalităţi marcante ale scenei culturale româneşti vor străluci pe covorul roşu şi vor păşi în atmosfera de sărbătoare a Galei Premiilor UCIN. Performanţele în cinematografia românească obţinute pe parcursul anului anterior vor fi răsplătite începând cu ora 18:40.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Leave a Reply

Be the First to Comment!

avatar
  Subscribe  
Notify of