Premiile celei de-a 18-a ediții a TIFF; Trofeul Transilvania a fost câştigat de filmul Monos

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Festivalul Internaţional de Film Transilvania (TIFF), ajuns la cea de-a 18-a ediţie, şi-a desemnat câştigătorii sâmbătă, 8 iunie, la Teatrul Naţional Cluj-Napoca.

Marele premiu a celei de-a 18-a ediții a TIFF, Trofeul Transilvania, a fost câştigat de filmul Monos. Regizorul filmului câştigător, Alejandro Landes, a impresionat juriul cu o poveste despre supraviețuire, putere și anarhie.

Premiile celei de-a 18-a ediţii a TIFF.

● Trofeul Transilvania Monos (r. Alejandro Landes);

● Premiul pentru Cea mai bună regieMay el-Toukhy, pentru filmul Dama de cupă / Queen of Hearts;

● Premiul Special al Juriului – Un om fidel / A Faithful Man, (r. Louis Garrel);

● Premiul pentru Cea mai bună interpretare – Ingvar E. Sigurdsson, pentru rolul din filmul Alb cât vezi cu ochii / A White, White Day;

● Premiul FIPRESCI – Cler / Clergy, (r. Wojciech Smarzowski), oferit de juriul Federaţiei Internaţionale a Criticilor de Film unui film din secţiunea „Ora de religie”;

● Premiul Publicului – Copilul-problemă / System Crasher (r. Nora Fingscheidt);

● Premiul pentru întreaga carieră – Oana Păunescu, creatoare de costume de film;

● Premiul de Excelenţă – actorului Marcel Iureș;

,,Toate nebuniile pe care le-am avut la 28 de ani le-am trăit aici. O parte din moleculele mele, din corpul meu, sunt datoare acestui oraș și acestui public.’’, a spus actorul.

● Premiul Zilele Filmului Românesc pentru secţiunea Lungmetraj – Arest, (r. Andrei Cohn);

● Premiul Zilele Filmului Românesc pentru Debut – Monștri, (r. Marius Olteanu);

● Menţiuni Speciale ale Juriului în Zilele Filmului Românesc – Timebox, (r. Nora Agapi);

● Premiul pentru Cel mai bun scurtmetraj din secţiunea Umbre – Roata / La Noria, (r. Carlos Baena);

Premiul Zilelor Filmului Românesc pentru secțiunea Scurtmetraj – Opinci (r: Anton Groves și Damian Groves);

O mențiune specială i-a fost acordată filmului Corbii / Corvidae, regizat de Tom de Ville;

Mențiuni Speciale la secțiunea Scurtmetraj – Telefonul (r: Anca Damian) și Celed (r: Anghel Damian).

Premii în cadrul programelor TIFF.

Transilvania Pitch Stop

● Eurimages Co-production Development Award – Democracy work in progress, de Mihály Schwechtje;

Mențiune specială – Athlete (r: Semih Gulen și Mustafa Emin Buyukcoskun);

● Servicii de post-producţie – Between Two Dawns (r: Selman Nacar);

● Premiul oferit de Centrul Naţional al Cinematografiei – Spas (Maksym Nakonechnyi).

Transilvania Pitch Stop Workshop.

● CoCo Award – Carbon (r: Ion Borș);

● Villa kult Cultural Residency Award – Océane (r: Eva Pervolovici).

Premiul Juriului Tinerilor Francofoni – Trecut prin foc / Sauver ou périr (r: Frédéric Tellier);

Bursa Alex. Leo Şerban – Lina Vdovîi;

Menţiunea specială din cadrul Bursei Alex. Leo Şerban – Iosif Prodan și Alex Bogdan.

Gala de decernare a premiilor celei de-a 18-a ediții a TIFF a avut loc sâmbătă, 8 iunie.

Scris de: Alieta Pojar

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Notify of