De interesŞtiri

Restricţii de circulaţie pe DJ 108 C Gârbău – Leghia (DN 1)

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Forul administrativ judeţean anunţă că în urma numeroaselor sesizări transmise de către primăriile comunelor Aghireşu şi Gârbău, în care se reclamă circulaţia pe DJ 108C, cu viteză ridicată, a unor autobasculante de mare capacitate, supraîncărcate, o echipă de specialişti din cadrul Direcţiei de Administrare a Domeniului Public şi Privat a Judeţului Cluj a efectuat o serie de controale în teren, pentru a constata cele invocate. În urma acestor verificări, aspectele sesizate s-au confirmat, motiv pentru care echipa de control a propus adoptarea mai multor restricţii pe DJ 108 C Gârbău – Leghia (DN 1) atât în ceea ce priveşte tonajul, cât şi viteza de deplasare.

Astfel, pentru următoarea şedinţă a Consiliului Judeţean Cluj, a fost propus un proiect de hotărâre care vizează introducerea unor restricţii de circulaţie pe drumul judeţean DJ 108C Gârbău – Leghia (DN 1), sectorul cuprins între km 5+600 şi km 28+050, măsură necesară a fi instituită în vederea protejării participanţilor la trafic, a cetăţenilor localităţilor riverane acestui drum judeţean, precum şi pentru asigurarea stării de viabilitate a acestuia. Restricţiile de circulaţie care urmează să fie impuse se referă la limitarea masei autovehiculelor la valoarea de 20 de tone – masa totală maximă, precum şi instituirea unei limite de viteză de 30 de km/h în interiorul localităţilor Gârbău, Aghireşu-Fabrici, Aghireşu şi Leghia, măsură valabilă pentru autovehiculele cu masa totală maximă autorizată între 3.5 şi 20 de tone.

Conform autorităţilor, măsura restrictivă referitoare la tonajul autovehiculelor nu va fi aplicată însă transporturilor de persoane, transporturilor de animale vii şi de produse perisabile de origine animală şi vegetală, vehiculelor care participă la intervenţii în caz de forţă majoră, transporturilor funerare, transporturilor poştale, transporturilor de echipamente de prim ajutor, transporturilor pentru distribuirea de carburanţi, transporturilor de mărfuri sub temperatură controlată, transporturilor pentru tractări vehicule avariate, transporturilor pentru distribuirea de apă şi hrană în zonele calamitate, transporturilor cu vehicule specializate destinate prin construcţie salubrizării, transporturilor de apă îmbuteliată, transporturilor produse provenite din exploatări agricole, transporturilor de materiale de construcţii aferente construcţiei unor obiective civile destinate persoanelor fizice, precum şi transporturilor militare implicate în exerciţii multinaţionale.

În perioada de instituire a acestor restricţii, ruta ocolitoare DN1 – DN1J poate fi folosită de autovehiculele a căror masă maximă autorizată depăşeşte limita impusă.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail
Subscribe
Notify of
guest
1 Comment
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

[…] Pe drumul judeţean DJ 108C Gârbău – Băgara – Aghireșu – Leghia – Ardeova – Mănăstireni s-au executat lucrări de […]

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x